Wszystkie Aktualności

Całodobowa ochrona przed wirusami - plazmowa dezynfekcja powietrza

2020.06.22 352

Dlaczego należy oczyszczać powietrze?

 

Wszyscy mamy świadomość, że powietrze, którym oddychamy, jest eliksirem życia. Bez tej mieszanki tlenu i azotu my i inne żywe istoty nie przetrwalibyśmy na naszej planecie.

Przez wiele lat również niespecjalnie zastanawialiśmy się , jaka jest jakość powietrza, którym oddychamy. Dopiero od jakiegoś czasu zagadnienia takie jak: smog, drobne cząsteczki kurzu lub zanieczyszczenie azotem znalazły się w centrum zainteresowania i słyszymy o nich niemal codziennie. Jednakże wspomniane zanieczyszczenie powietrza nie dotyczą zamkniętych pomieszczeń. Od lutego 2020 r. to się diametralnie zmieniło.

 

Pandemia koronawirusa Covid-19, wymusiła na nas zmierzenie się z zagadnieniem zachowania jak najlepszej jakości powietrza w pomieszczeniach. Jeśli pierwotnie założono, że rozprzestrzenianie Covid-19 odbywało się poprzez wdychanie mikroskopijnych wydzielin z dróg oddechowych chorego, jak konwencjonalne infekcje grypowe, w trakcie epidemii stało się jasne, że główną drogą transmisji są aerozole w powietrzu.

Wirusy utrzymują się w formie aerozoli przez kilka godzin, osiadają na powierzchniach i mogą się przemieszczać na duże odległości. Z kolei duże nagromadzenie wirusów w powietrzu prowadzi do ciężkich infekcji.

Infekcjom wirusowym np. w miejscach pracy, biurach i wszędzie tam gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, można przeciwdziałać tylko wtedy, gdy w zamkniętych pomieszczeniach zapewnione jest czyste powietrze z jak najmniejszą liczbą wirusów. Nawet jeśli klasyczne wietrzenie samo w sobie oczywiście pomaga, to jednak również na dłuższą metę, nie jest to metoda wystarczająco chroniąca przed wirusami i zarazkami.

 Dobra wiadomość jest taka, że powietrze analogicznie jak powierzchnie i płyny, można dezynfekować. Na rynku oferowana jest nieprzebrana liczba przeróżnych metod i ofert oczyszczania powietrza. Zasadnicze pytanie, na jakie musimy sobie odpowiedzieć : czego oczekuję od oczyszczacza powietrza i jaki rodzaj ochrony, bazując na zastosowanej technologii zapewni dany oczyszczacz mojej rodzinie, pracownikom, klientom i gościom.

 

W gruncie rzeczy oczyszczanie powietrza z zarazków i wirusów jest możliwe przy użyciu podgrzewacza do herbaty, tu zachodzi reakcja chemiczna, w której zanieczyszczone powietrze zostaje spalane. Oczywiście to działa w bardzo małej skali na niemal mikroskopijnej powierzchni. Poziom wyżej – czyli do większych powierzchni proponowane są np. jonizatory powietrza. Podstawową funkcją jonizatorów jest produkowanie ujemnych jonów.  Do ich wygenerowania niezbędne jest silne pole elektryczne neutralizujące jony dodatnie. Unoszące się w powietrzu pyły i bakterie są naładowane dodatnio, dlatego w zanieczyszczonym powietrzu można zaobserwować duże ilości jonów dodatnich (na zewnątrz jak i wewnątrz budynków). Wytworzone przez jonizację jony ujemne zmieniają ładunek elektryczny cząstek unoszących się w powietrzu, w efekcie zanieczyszczenia osiadają na ścianach, podłogach i meblach – co w gruncie rzeczy może oznaczać, że są zneutralizowane, a nie wyeliminowane. Decydującym czynnikiem jest objętość powietrza i trwała eliminacja wirusów i zarazków. Bazując na dostępnych badaniach przeprowadzonych na świnkach morskich, i odniesieniu ich wyników do ludzi, trzeba by ustawić kilka 3-metrowych kolumn jonizacyjnych, aby oczyścić powierzchnię o wielkości 500 metrów sześciennych powietrza. To skomplikowana i droga operacja, niezbyt praktyczna, o konserwacji nie wspominając.

  

Rozwiązania i produkty do oczyszczania powietrza do użytku komercyjnego.

Trzy technologie są najczęściej proponowane do oczyszczania powietrza na użytek komercyjny: filtr HEPA, dezynfekcja UVC ( lampy sterylizujące) oraz plazmowa dezynfekcja powietrza.

Systemy bazujące wyłącznie na filtrach zasysają powietrze różnymi wentylatorami i przeciągają je przez filtry HEPA w celu trwałego wiązania wirusów. Niestety, nie wszystkie wirusy są wystarczająco duże dla wszystkich rodzajów filtrów HEPA. Bardzo małe wirusy, takie jak koronawirus nie jest również związany przez wszystkie tkanki. Jednocześnie tego typu systemy filtrów oczyszczających powietrze mogą działać skutecznie tylko wtedy, jeśli filtr nie jest zużyty i w pełni zachowana jest jego zdolność absorbcji.

 Z kolei dezynfekcja UVC opiera się na wiruso -i bakteriobójczym działaniu promieniowania UVC. Warunkiem skuteczności jest dokładna koordynacja czasu styku powietrza i światła, a także możliwość swobodnej emisji promieniowania ultrafioletowego przez lampę. Jeśli lampa zapycha się cząstkami podczas użytkowania, stopniowo traci moc czyszczenia. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na stan lamp i regularnie je wymieniać, co wygeneruje dodatkowe koszty. Porównując systemy UVC, należy wziąć pod uwagę rzeczywistą objętość czyszczenia i wydajność sprzętu w trybie ciągłej pracy. Lampy UV-C są powszechnie stosowane w różnych placówkach zdrowia, czy urody. Ultrafiolet możemy z powodzeniem wykorzystać do dezynfekcji różnych powierzchni lub przedmiotów (jak np. piloty do telewizora, smartfony, pieniądze itp.).

 Ostatnią, i do tego innowacyjną metodą oczyszczania powietrza jest plazmowa dezynfekcja powietrza. W obecności dielektryka i wysokiego napięcia powstaje plazma, która w połączeniu z ozonem i promieniowaniem UV skutecznie zabija zarazki i dezaktywuje wirusy. Zaletą plazmowej technologii oczyszczania powietrza jest duża powierzchnia kontaktu powietrza z elektrodami plazmowymi, co sprawia że ​​objętość czyszcząca jest rzeczywiście wysoka, a odkażanie działa przez długi czas. W dobrych systemach odkażania powietrza dezynfekcja plazmowa jest połączona z filtrami HEPA i węglem aktywnym. To zapewnia w pełni kompleksowy mechanizm działania oczyszczania i dezynfekcji powietrza. Są to systemy, które potwierdzają swoją skuteczność poprzez certyfikacje i liczne testy. Takim sprawdzonym rozwiązaniem do oczyszczania powietrza, z certyfikacją medyczną są odkażacze powietrza AernoviR, made in Germany.

 Podsumowując, skuteczna ochrona przed wirusami i zarazkami z powietrza jest możliwa. Zanim zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza, przemyślmy w którym miejscu go umieścimy i jaki jest obszar zastosowania oraz potrzeby osób, które chcemy ochronić przed wirusami z powietrza. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę rzeczywistą objętość powierzchni pomieszczenia, warunki zewnętrzne, warunki aerodynamiczne oraz przydatność do celów komercyjnych lub prywatnych.

 CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?   

Zapraszamy do lektury artykułów na temat najnowszych doniesień naukowych na temat przenoszenia cząsteczek koronawirusa w powietrzu przez aerozole

  1. Cząsteczki koronawirusa mogą - w formie aerozoli - przenosić osoby bez objawów zakażenia, emitując je na odległość podobną, na jaką palacz wydycha dym.  Przeczytaj online na RMF24.pl
  2. Jak koronawirusem można zarazić się w sklepie i podczas biegania ?  www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,tak-koronawirus-roznosi-sie-w-supermarkecie-i-podczas-biegania,artykul,06949813.html
  3. O zastosowaniach zimnej plazmy do odkażania instrumentów medycznych https://cordis.europa.eu/article/id/27058-cold-plasma-a-hot-ticket-for-hospital-hygiene/pl
  4.  Jak cząsteczki wirusa mogą zostać przetransportowane wskutek kichnięcia i jak długo się utrzymują w powietrzu - artykuł z National Geographic ( wersja ang)
  5. Publikacja naukowców z japońskiego uniwersytetu na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w biurach https://www.fox10phoenix.com/news/computer-simulation-from-japanese-university-shows-how-easily-covid-19-can-spread-in-an-office
  6. Symulacja, jak aerozole zachowują się w powietrzu - symulacja naukowców opublikowana przez NY Times  https://wwwqkhi6kuby9tweq_sgsyrxc.nytimes.com/interactive/2020/04/14/science/coronavirus-transmission-cough-6-feet-ar-ul.html?smtyp=cur&smid=fb-nytimes&fbclid=IwAR2u7pkpcynf3e6yydN15APgEDRjjDqbOmEvM
  7.  Badania dotyczące kaszlu i przenoszenia kropelek, opublikowane w dzienniku Fizyka Płynów ( Physics of Fluids), wykazały, że przy nawet lekkim wietrze (2.5 km/h), wystarczy 5 sekund, aby małe kropelki przebyły odległość 5,5 m https://aip.scitation.org/doi/10.1063/5.0011960

Przeczytaj także

Czyste powietrze w klubie fitness

Reżim sanitarny - dbałość i bezpieczeństwo i komfort ćwiczących Właściciele klubów…

Top-Gym 2020.07.07

5 strategii rozwoju biznesu w dobie digitalizacji usług fitness

Rozwiązania cyfrowe w branży fitness nie są niczym nowym, są obecne od lat. Nowa sytuacja w…

Top-Gym 2020.06.25

Restart siłowni - pomysły dla właścicieli klubów

Prezentujemy kolejną część poradnika TOP-GYM dla właścicieli i menedżerów siłowni,…

Top-Gym 2020.06.09
Akceptuję →