Aerozole a oczyszczanie powietrza

top-gym

22 stycznia 2021

aerozole w powietrzu - ochrona przed wirusami

Naukowcy z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) odkryli, że gdy rozmawiamy ze sobą, emitujemy aerozole, które mogą pozostać w powietrzu nawet przez 14 minut. Istnieje wówczas ryzyko, że drobniutkie cząsteczki pokonają układ obronny i przenikną do płuc. Przy czym ilość cząsteczek zależała również od tego, jak głośno rozmawiamy. Wiele badań naukowych potwierdziło możliwość zakażenia koronawirusem z powietrza na skutek aerozoli. Aerozole to malutkie cząsteczki unoszące się w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych.

Jak wygląda transmisja powietrzna koronawirusa przez aeorozole?

Aerozole a koronawirus

Badania z 2020 opublikowane w The New England Journal of Medicine wykazały z kolei, że w wytwarzanych doświadczalnie aerozolach, wirusy Sars-CoV-2, zdolne do dalszego rozprzestrzeniania się mogą być wykrywalne nawet przez trzy godziny. Naukowcy sprawdzali, jak długo wirusy utrzymują się w powietrzu oraz na różnych powierzchniach stałych np. stali nierdzewnej. PRzy czym wytworzone w warunkach laboratoryjnych aerozole różnią się zasadniczo od tych emitowanych wraz z kaszlem lub kichaniem pacjentów zakażonych COVID-19 w normalnych interakcjach społecznych.

Wirusy i patogeny w powietrzu

Według naukowców koronawirus rozprzestrzenia się w pierwszej kolejności drogą kropelkową. Naukowcy nieustannie badają i analizują również transmisję powietrzną. Na przykład wiosną 2020 magazyn „Nature” opublikował wyniki badania, w którym chińscy naukowcy przeanalizowali próbki powietrza z dwóch szpitali w Wuhan. Badacze wykryli aerozole zawierające informację genetyczną wirusa (RNA), w szczególności w próbkach pobranych w toaletach pacjentów lub szatniach pracowników.

oczyszczanie powietrza w biurze

Oczyszczacze powietrza AernoviR – skuteczna ochrona przed wirusami i patogenami

Profesjonalne oczyszczacze powietrza służąc ochronie ludzi przebywających w pomieszczeniach i dezynfekcji powietrza na bieżąco. Tak zapobiegają osiadaniu wirusów, bakterii na powierzchniach. Oczyszczacze powietrza AernoviR mają certyfikat wyrobu medycznego i bazują na technologii zimnej plazmy, w połączeniu z filtrem HEPA i filtrem z aktywnego węgla.

Technologia zimnej plazmy jest stosowana w medycynie m.in. do sterylizacji instrumentów medycznych –dowiedz się więcej

PRZECZYTAJ TAKŻE