Cyfrowa transformacja w branży fitness - jak to ugryźć?

Kwarantanna i lockdown klubów w czasie COVID-19 przebiegły pod znakiem treningów live - online oraz na żądanie (on demand). Wiele obiektów fitness musiało zastąpić standardową ofertę zajęciami online. Przy okazji zmieniła się świadomość ćwiczących, kluby fitness stanęły przed ogromnym wyzwaniem: dostosowania się do digitalizacji fitnessu.

Zmiana modelu biznesowego, czy adaptacja do nowej rzeczywistości

Digitalizacja oferty w klubach fitness - zachowaj zdrowy rozsądek

Online to doskonły kanał, umożliwiający stały kontakt z Twoimi klubowiczami podczas pandemii COVID-19. Nietypowe czasy stawiają przed klubami fitness nowe wyzwania. Ważna przy okazji jest przejrzystość i konsekwencja w działaniu właścicieli klubów fitness. Marka Life Fitness postrzega swoją rolę w e wspieraniu partnerskich klubów w rozwiązywaniu problemów za pomocą technologii cyfrowej, a nie tylko w aktualizacji licencji. Oto wskazówki umożliwiające modyfikacje Twojej dotychczasowej strategii biznesowej.

Opracowanie Strategii digital w klubie fitness, to nie to samo co reakcja na kryzys.

Całe zamieszanie wzięło się stąd, że COVID-19 przyspieszył cyfrową transformację. Cyfrowa transformacja nie jest zjawiskiem, które dzieje się przypadkowo. Prawdą jest, że więcej osób chce ćwiczyć online.
COVID-19 niekoniecznie stworzył nowy rynek. Jako właściciel siłowni powinieneś zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W tej szczególnej sytuacji przejście na digitalizację jest tylko chwilową reakcją kryzysową. Wymagało to od całej branży fitness poszukiwania alternatywnych (nie nowych) kanałów dotarcia do klientów. . Niemniej jednak COVID-19 zmusza tradycyjne kluby fitness o szukania nowych i różnych sposobów walki o klienta. 

Oto 5 możliwych reakcji klubów fitness na nowe wyzwania w dobie COVID-19.

Zainspiruj się i zdecyduj o wyborze strategicznego kierunku!

1. Zainwestuj w tradycyjny model biznesowy

Właściciele siłowni mogą zdecydować, że wolą nadal koncentrować się na tradycyjnym biznesie fitness. To może być rzeczywiście skuteczna strategia w czasach gwałtownych zmian. Wciąż pokutuje niesłuszne przekonanie, że jeśli „nie popłyniesz z prądem”, twoja siłownia nie przetrwa. Niekoniecznie musi tak być. Skoncentrowanie wysiłku na tradycyjnym prowadzeniu klubu fitness, warte jest rozważenia

 Możesz po prostu dodać usługi na żądanie (on demand) i treningi online jako opcję do oferowanego przez Ciebie członkostwa/karnetu. Kluczem do sukcesu jest inwestowanie w aktualny model biznesowy i uatrakcyjnienie go, przez co stanie się bardziej konkurencyjny. chodzi o zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności firmy.

2. Zignoruj cyfrową innowację, uznając ją za inny rynek niż Twój docelowy

 Czasami coś nowego może z pozoru przypominać tradycyjny model biznesu, ale w gruncie rzeczy okazuje się być czymś zupełnie innym. Inny rynek może oznaczać innych klientów, oferować inną propozycję wartości i wymagać innych zasobów oraz umiejętności. Jeśli przewidujesz problemy z wdrożeniem nowego modelu, po prostu go zignoruj. Możesz się w nim nie odnaleźć.

3. Przejdź do kontrataku, wzburz fale transformacji własnymi pomysłami

Póki co nie słyszeliśmy o przypadkach, by klubowicze zrezygnowali z członkostwa w siłowni, wybierając korzystanie z aplikacji fitness np. Strava. Miej świadomość, że można zapewnić klientom niezapomniane doświadczenia treningowe, również za pomocą cyfrowych rozwiązań fitness. Masz do wyboru bogatą gamę możliwości: konsole SE3HD z licznymi opcjami rozrywki, treningi cardio z instruktorem w usłudze Life Fitness on Demand, system ICG Connect w zajęciach indoor cycling oraz usługę HALO Premium.

 Możesz zaproponować autorski model biznesowy, który dostarczy jeszcze lepsze wrażenia treningowe niż proponowane innowacje.

4. Wprowadź digitalizację do siłowni i jednocześnie bądź wierny Twojej filozofii

 Możliwe, że cyfrowa innowacja pozostanie z nami na dłużej i utrzyma się jako długofalowy trend, a nie tylko przelotna moda. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, wpłynie to na Twój biznes. Będziesz musiał dostosować przestrzeń fizyczną w Twoim klubie i online oraz nauczyć się działać skutecznie w obu jednocześnie.

 Aby zagrać w obie gry: cyfrową i tradycyjną, musisz znaleźć odpowiedź na pytanie „jak”. Jak wprowadzisz innowacje, czy musisz je zbudować, kupować, zawiązać partnerstwo? Jak to pasuje do tradycyjnego modelu prowadzenia siłowni i co najważniejsze, czy możesz to zrobić dobrze? Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie usług treningu online dla nowych członków w domu, a nie obecnym klientów, tym samym otworzysz się na nowy rynek. Jeśli chcesz połączyć ofertę tradycyjną i online, przygotuj się do tego bardzo starannie.

5. Postaw na digitalizację i skaluj biznes

Zawsze powinniśmy wiedzieć, co dzieje się poza branżą i jak to może wpłynąć na nasz biznes. Z punktu widzenia operatora fitness niezbędne jest śledzenie działań gigantów technologicznych. Co nas czeka w niedalekiej przyszłości? Czy masz strategię działania pod kątem rozwoju technologicznego? Będziesz na to przygotowany?

  Podsumowując, nie rozpraszaj się. Na ten moment warto zastosować strategię dwóch prędkości w odpowiedzi na kryzys koronawirusa, a także opracować długoterminową strategię cyfrowej transformacji. Obserwuj, zapisuj i analizuj zachowanie Twoich klientów i ich reakcje na wprowadzone przez Ciebie działania w dobie kryzysu.

Upewnij się, czy rozumiesz, że korzystanie z technologii cyfrowej może być tylko rozszerzeniem Twojej obecnej oferty, lub całkiem nowym kierunkiem Twojej fitnessowej działalności.

Jak pewnie wiesz, nasz zespół specjalistów ds. digitalizacji fitnessu pomoże Ci w strategicznym rozwoju.

 Wskazówki (po angielsku) możesz pobrać tutaj https://lifefitnessemea.com/e-book

PRZECZYTAJ TAKŻE
Jak Otworzyć Klub Fitness: Kompletny Przewodnik

Otworzenie klubu fitness to marzenie wielu pasjonatów aktywnego stylu życia. Aby jednak przejść od pomysłu do realizacji, potrzeba nie tylko […]

Rola Technologii w Fitness: Jak Nowoczesne Narzędzia Zmienią Treningi

Technologia odgrywa coraz większą rolę w różnych aspektach naszego życia, a branża fitness nie jest wyjątkiem. Nowoczesne narzędzia i innowacje […]

PIĘĆ ZASAD DOSKONAŁEGO DOŚWIADCZENIA TRENINGOWEGO

Doświadczenie treningowe klubowiczów to gorąco dyskutowany temat w branży fitness. Coraz więcej właścicieli siłowni zdaje sobie sprawę, że aby pozyskać […]

magnifiercross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram