Digitalizacja fitnessu - 5 strategii dla właścicieli siłowni

Rozwiązania cyfrowe w branży fitness nie są niczym nowym, są obecne od lat. Nowa sytuacja w obliczu pandemii COVID-19, w tym kwarantanna i lockdown klubów fitness, zdecydowanie przyspieszyła wdrażanie treningów live - onllne oraz w opcji na żądanie (on demand). Wiele obiektów fitness musiało zastąpić standardową ofertę zajęciami online. Zmieniła się na pewno świadomość ćwiczących, tak więc kluby fitness stanęły przed ogromnym wyzwaniem: dostosowania się do digitalizacji.

Digitalizacja oferty w klubach fitness - zdrowy rozsądek przede wszystkim

Online to doskonały kanał, umożliwiający stały kontakt z Twoimi klubowiczami podczas pandemii COVID-19. Jednak jako właściciel siłowni nie powinieneś "rozpraszać się cyfrowo", jeśli nie jest to Twoją strategiczną decyzją, chociaż może warto teraz zaczać zintensyfikować działania w tym kierunku. Niespotykane czasy narzucają też brutalną rzeczywistość, a z drugiej strony wymagają od siłowni przejrzystości działania, by ich właściciele byli przekonani co do właściwych decyzji strategiczych.

Life Fitness jako lider rynku postrzega swoją rolę we wspieraniu naszych partnerskich klubów w rozwiązywaniu problemów za pomocą technologii cyfrowej, a nie tylko w aktualizacji licencji. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie, jako właściciela siłowni, kilka podpowiedzi, umożliwiających modyfikacje Twojej dotychczasowej strategii biznesowej.

Opracowanie Strategii digital, to nie to samo co reakcja na kryzys. Całe zamieszanie wzięło się stąd, że COVID-19 przyspieszył cyfrową transformację

Cyfrowa transformacja nie jest zjawiskiem, które dzieje się przypadkowo; jest to strategiczna intencja i obejmuje coś więcej niż nieplanowane wdrożenie oprogramowania.  Prawdą jest, że więcej osób chce ćwiczyć online. 
COVID-19 niekoniecznie stworzył nowy rynek. Jako właściciel siłowni powinieneś zachować ostrożność przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W tej szczególnej sytuacji przejście na digitalzację jest tylko chwilową reakcją kryzysową. Wymagało to od całej branży fitness poszukiwania alternatywnych (nie nowych) kanałów dotarcia do klientów. Oczywiście COVID-19 miał i będzie miał pozytywny wpływ na przestrzeń cyfrową.

 Oto 5 sposobów reagowania siłowni na nowe wyzwania w dobie COVID-19

Zainspiruj się i zdecyduj o wyborze strategicznego kierunku!

1. Zainwestuj w tradycyjny model biznesowy

Właściciele siłowni mogą zdecydować, że wolą nadal koncentrować się na tradycyjnym biznesie fitness. To może być rzeczywiście skuteczna strategia w czasach gwałtownych zmian. Wciąż pokutuje niesłuszne przekonanie, że jeśli „nie popłyniesz z prądem”, twoja siłownia nie przetrwa. Niekoniecznie musi tak być. Skoncentrowanie wysiłku na tradycyjnym prowadzeniu klubu fitness, warte jest rozważenia

 Możesz po prostu dodać usługi na żądanie (on demand) i treningi online jako opcję do oferowanego przez Ciebie członkostwa/karnetu. Kluczem do sukcesu jest inwestowanie w aktualny model biznesowy i uatrakcyjnienie go, przez co stanie się bardziej konkurencyjny. Jeśli się na to zdecydujesz, nie kieruj się wyłącznie swoim własnym przekonaniem w stylu „moi członkowie nie chcą digitalizacji”. Po drugie, jeśli wybierzesz ten kierunek, postaraj się nie wymyślać na nowo tradycyjnego modelu funkcjonowania siłowni. Kluczem jest zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności firmy.

2. Zignoruj cyfrową innowację, uznając ją za inny rynek niż Twój docelowy

 Czasami coś nowego może z pozoru przypominać tradycyjny model biznesowy, ale w gruncie rzeczy okazuje się być czymś zupełnie innym. Inny rynek może oznaczać innych klientów, oferować inną propozycję wartości i wymagać innych zasobów oraz umiejętności. Przestawienie się na coś, co Twoim zdaniem jest nowym rynkiem i zachęca do wzrostu, może mieć niekoniecznie pozytywne skutki dla Twojego biznesu, jeśli wdrożenie tej strategii uznasz za skomplikowane i najeżone trudnościami. Jeśli przewidujesz problemy z wdrożeniem nowego modelu, może po prostu go zignoruj. Możesz się w nim nie odnaleźć.

3. Przejdź do kontrataku, wzburz fale transformacji własnymi pomysłami

 Może zdarzyć się sytuacja, że na rynku pojawi się jakaś nowa oferta tak atrakcyjna, że większość Twoich najbardziej lojalnych członków zdecyduje się na nią i zrezygnuje z członkostwa u Ciebie. W świecie cyfrowym nie ma takich przykładów. Do tej pory nie słyszeliśmy o przypadkach, by klubowicze zrezygnowali z członkostwa w siłowni, wybierając korzystanie z aplikacji np. Strava. Możemy za to przytoczyć przykłady z branży, jak np. tworzenie przestrzeni butikowej w tradycyjnym klubie i powielaniu pewnego rodzaju unikalnego doświadczenia klienta, aby zapobiec odpływowi klientów z tradycyjnych siłowni do studiów butikowych. Miej świadomość, że można tego dokonać, czyli zapewnić klientom niezapomniane doświadczenia treningowe, również za pomocą cyfrowych rozwiązań fitness, takich jak: konsole SE3HD z licznymi opcjami rozrywki, treningi cardio z instruktorem w usłudze Life Fitness on Demand, system ICG Connect w zajęciach indoor cycling oraz usługa HALO Premium.

 Możesz zdecydować się nie przyjmować innowacji i zaproponować autorski model biznesowy, który zapewni jeszcze lepsze wrażenia treningowe niż proponowane innowacje.

4. Wprowadź digitalizację do Twojego klubu fitness i jednocześnie bądź wierny Twojej filozofii

 Możliwe, że cyfrowa innowacja pozostanie z nami na dłużej i utrzyma się jako długofalowy trend, a nie tylko przelotna moda. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, wpłynie to na Twój biznes. Będziesz musiał dostosować przestrzeń fizyczną w Twoim klubie i online oraz nauczyć się działać skutecznie w obu jednocześnie.

 Aby zagrać w obie gry: cyfrową i tradycyjną, musisz znaleźć odpowiedź na pytanie „jak”. Jak wprowadzisz innowacje, czy musisz je zbudować, kupować, zawiązać partnerstwo? Jak to pasuje do tradycyjnego modelu prowadzenia siłowni i co najważniejsze, czy możesz to zrobić dobrze? Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie usług treningu online dla nowych członków w domu, a nie obecnym klientów, oznacza to, że rozpoczniesz działalność na innym/nowym rynku dla innego klienta. Na początku epidemii zauważyliśmy kilka znakomitych przykładów ćwiczeń w domu i treningów na żądanie, ale także kilka naprawdę kiepskich przykładów, jak nie należy tego robić, które mogły w negatywnie odbić się na danej na marce klubu. Jeśli chcesz połączyć ofertę tradycyjną i online, przygotuj się do tego i zrób to dobrze, w przeciwnym razie, możesz zaszkodzić swojemu biznesowi.

5. Postaw na digitalizację i skaluj biznes

 Może się zdarzyć, że gdy pojawi się przełomowa innowacja, którą Twoi obecni członkowie uznają ją za atrakcyjną na tyle, że zaczną rezygnować z członkostwa u Ciebie. To jasny sygnał dla Ciebie, że czas porzucić tradycyjny model biznesowy, wdrożyć tę innowację i ją skalować. Jako branża fitness prawdopodobnie mamy teraz inne problemy do rozwiązania, ale zawsze powinniśmy wiedzieć, co dzieje się poza branżą i jak to może wpłynąć na nasz biznes. Z punktu widzenia operatora fitness niezbędne jest śledzenie działań gigantów technologicznych. Co może być dalej? Czy masz strategię działania pod kątem rozwoju technologicznego? Będziesz na to przygotowany?

  Podsumowując, nie rozpraszaj się. Na ten moment warto zastosować strategię dwóch prędkości w odpowiedzi na kryzys koronawirusa, a także opracować długoterminową strategię cyfrowej transformacji. Obserwuj, zapisuj i analizuj zachowanie Twoich klientów i ich reakcje na wprowadzone przez Ciebie działania w dobie kryzysu.

Upewnij się, czy rozumiesz, że korzystanie z technologii cyfrowej może być tylko rozszerzeniem Twojej obecnej oferty, lub całkiem nowym kierunkiem Twojej fitnessowej działalności. Jak pewnie wiesz, nasz zespół specjalistów ds. digitalizacji fitnessu pomoże Ci w strategicznym rozwoju.

Skontaktuj się z nami. Uwielbiamy branżę fitness i chętnie pomożemy!

 Wskazówki (po angielsku) możesz pobrać tutaj https://lifefitnessemea.com/e-book

PRZECZYTAJ TAKŻE
6 kluczowych błędów, których należy unikać zarządzając klubem fitness

Zarządzanie klubem fitness to złożony proces, w którym błędy mogą skutkować utratą klientów i spadkiem rentowności. Poniżej przedstawiamy 6 kluczowych […]

Zarządzanie klubem fitness: Efektywność operacyjna i optymalizacja kosztów

Efektywne zarządzanie klubem fitness to klucz do sukcesu w branży fitness. Zoptymalizowane operacje mogą przyczynić się do wzrostu rentowności, obniżenia […]

Trendy w Branży Fitness

Nowe technologie, innowacje i zmieniające się oczekiwania klientów Rok 2024 przyniósł i przynosi wiele nowych kierunków i trendów w branży […]

magnifiercross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram