Trening z hantlami

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z siłownią, czy jesteś bardziej zaawansowaną i obeznaną osobą, hantle są świetnym zestawem, który może pomóc w osiąganiu celów siłowych.

Przyjrzyjmy się zatem korzyściom płynącym z ich używania.

Korzyści z używania hantli

Istnieje pięć głównych rodzaji zestawów do budowania mięśni na siłowni:

 • hantle
 • sztangi
 • wolne ciężary
 • ławki i maszyny półwolne
 • maszyny izotoniczne

Dlaczego więc warto zdecydować się na hantle?

 • Hantle zaczynają się od niskiej wagi, więc nawet osoby z niewielką siłą mogą znaleźć odpowiedni dla siebie ciężar.
 • Hantel występują w szerokim zakresie wag, co umożliwia łatwe zwiększanie oporu wraz z progresem treningowym.
 • Hantle pozwalają na jednostronne ruchy, ułatwiając wygładzenie wszelkich nierównowag mięśniowych oraz pracę nad mięśniami stabilizującymi.
 • Hantle mogą być używane do różnych ćwiczeń i zazwyczaj pozwalają na większy zakres ruchu niż sztangi i maszyny, co korzystnie wpływa na zdrowie stawów oraz zwiększa liczbę skurczów mięśni.
 • Hantle są najbardziej dostępnym zestawem na siłowni, co ułatwia rozpoczęcie treningu nawet w godzinach wysokiego obłożenia siłowni.
 • Dla tych, którzy preferują ćwiczenia w domu lub chcą łączyć treningi w domu z treningiem na siłowni, hantle są ekonomicznym wyborem – zwłaszcza przy niższych ciężarach!

Jaki ciężar hantli wybrać?

Wybierając początkowy ciężar hantli, zaleca się sięgnięcie po niską wagę i przetestowanie ćwiczenia. Jeśli możesz wykonać ruch z prawidłową formą przez 12 powtórzeń, możesz sięgnąć po większy ciężar – pamiętaj jednak, aby nie był zbyt ciężki, by nie zepsuć formy i nie nadwyrężyć innych mięśni stawów.

Nie istnieje jeden idealny ciężar hantli do każdego ćwiczenia – różne mięśnie w twoim ciele mają różną siłę. Zazwyczaj podnosimy większe ciężary podczas ćwiczeń dolnych partii ciała i ćwiczeń złożonych, niż podczas ćwiczeń górnej części ciała i izolacji.

Jak często wykonywać treningi z hantlami?

Jeśli celem jest budowanie mięśni, zaleca się trenowanie co najmniej dwa razy w tygodniu, pozostawiając przynajmniej jeden dzień odpoczynku między treningami tej samej grupy mięśni.

Dla początkujących dobrym celem są trzy treningi całego ciała w ciągu tygodnia.

Jak robić postępy z hantlami?

Postępy na siłowni mogą być ekscytujące, ale ważne jest, aby się nie spieszyć - zdrowa progresja potrzebuje czasu.

Zacznij od lekkich ciężarów i najpierw zapoznaj się z ćwiczeniami – pomoże to uniknąć kontuzji i upewnij się, że w pełni wykorzystujesz każdy ruch. Następnie możesz obserwować swoje postępy.

Progresję na siłowni można zaobserwować na wiele sposobów:

 • Ulepszona forma: Rozpoczynając trening siłowy, naturalne jest, że masz ograniczoną siłę i mobilność. Praca nad nimi pozwoli ci osiągnąć większy zakres ruchu, co oznacza większą aktywację włókien mięśniowych. Podnoszenie lżejszych ciężarów z lepszą formą zawsze jest lepsze niż podnoszenie cięższych z kiepską formą.
 • Zwiększony ciężar: Jednym z najczęstszych sposobów na postępy jest stopniowe zwiększanie ciężaru każdego tygodnia – na przykład z 10 kg do 12 kg do 14 kg w ciągu kilku tygodni.
 • Zwiększona liczba powtórzeń: Ciągłe zwiększanie ciężaru każdego tygodnia może być trudne. Wiele osób decyduje się na pracę w zakresie zwiększenia liczby powtórzeń (np. 8-12). Z tygodnia na tydzień. Gdy osiągną górną granicę, np. 12 powtórzeń, zwiększają ciężar, co powoduje spadek liczby powtórzeń, np. do 8. Kolejne zwiększenie ciężaru następuję wówczas dopiero, kiedy zwiększonym ciężarem wykonane zostanie ponownie 12 powtórzeń.

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące z używania hantli, czas zacząć! Możesz ćwiczyć na siłowni, ale również odnosić sukcesy w domowym treningu.

Jakie hantle wybrać?

Top-Gym oferuje pełną gamę profesjonalnych hantli marek, takich jak:

Life Fitness
Hammer Strength
Life Maxx
TRX

Produkty tych marek cechuje innowacja, design i jakość.

Nieważne, czy szukasz hantli do użytku prywatnego, czy szukasz odpowiednich hantli do swojego klubu fitness, lub siłowni, skontaktuj się z nami, abyśmy mogli ci doradzić przy dokonaniu najlepszego wyboru!

PRZECZYTAJ TAKŻE
Sukces Klubu Fitness

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się priorytetem dla wielu osób, kluby fitness rosną jak […]

Kluczowe aspekty wyboru dostawcy maszyn i urządzeń fitness dla twojej siłowni

Otwierając klub fitness lub siłownię, wybór odpowiedniego dostawcy maszyn i urządzeń fitness jest kluczowy dla sukcesu przedsięwzięcia i zadowolenia klientów. […]

FIBO 2024 - poznaj przyszłość fitnessu

Life Fitness na FIBO 2024!Gotowy na rewolucję w świecie treningu? Odbierz darmowy bilet na FIBO 2024 w Kolonii (11-14 kwietnia). […]

magnifiercross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram