Wirusy w powietrzu - jak się chronić przed infekcjami?

Wyniki ankiety: 35 milionów ludzi unika przebywania w pomieszczeniach z powodu koronawirusa

Wirusy w powietrzu i zarazki - jakie mają znaczenie w obecnych czasach? Ponad połowa mieszkańców Niemiec* unika przebywania w pomieszczaniach w przestrzeni publicznej z obawy przed zakażeniem się koronawirusem. Tak wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie respondentów (2089 osób) przez YouGov Germany w sierpniu 2020 roku. Zlecił je producenta sprzętu medycznego schwa-medico.

Większość ankietowanych była zaniepokojona przenoszeniem się wirusów w powietrzu w miejscach publicznych. Szczególnie w komunikacji miejskiej (88%), poczekalniach w placówkach medycznych (84%), biurach wielkopowierzchniowych (84%) oraz hotelach, restauracjach i centrach konferencyjnych (81%).

Profesjonalna dezynfekcja powietrza eliminuje wirusy i zarazki z powietrza

35% ankietowanych przyznało, że poczułoby się bezpieczniej, gdyby w tych miejscach powietrze było oczyszczane. Pomogłby stosowanie certyfikowanego medycznie systemu oczyszczającego powietrze oraz powierzchnie z wirusów, bakterii i alergenów. Natomiast 37% ankietowanych stwierdziło, że „prawdopodobnie” poczuliby się bezpieczniej.

Zasadniczo, certyfikowany profesjonalny system oczyszczania powietrza zachęciłby ponad połowę ankietowanych do powrotu do miejsc, których unikają z powodu pandemii. Słowem : czyste powietrze w pomieszczeniu podniesie poziom bezpieczeństwa i komfortu osób w nim przebywających.

Czyste powietrze - niezbędny element zdrowego życia

Jeszcze nie tak dawno, gdy dyskutowano o jakości powietrza, najczęściej dotyczyło to głownie zanieczyszczenia środowiska i smogu. W obliczu faktu że, obecnie przeciętny Europejczyk spędza 90% czasu w pomieszczeniach, to dość zaskakujące. Zwłaszcza, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może być nawet pięciokrotnie wyższe ( źródło: EPA, Uniwersytet w Arhus, CBST) niż na zewnątrz.

Tymczasem w następstwie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i pogłębiania wiedzy odnośnie dróg jego rozprzestrzeniania, o jakości powietrza mówi się coraz częściej.

Wirusy w powietrzu a aerozole

„Zintegrowana koncepcja higieny powinna zawsze obejmować dezynfekcję powietrza w celu odfiltrowania aerozoli. Są to drobne cząsteczki, które pozostają zawieszone w powietrzu przez kilka godzin. Im większe stężenie wirusów i zarazków w powietrzu, tym większe jego zanieczyszczenie ”, mówi dr Roger Pierenkemper, dyrektor zarządzający schwa-medico. „Oczyszczanie powietrza może znacząco pomóc, gdzie istnieje ryzyko zetknięcie się kogoś z chorobą zakaźną z osobami z grupy ryzyka ”- dodaje dr Pierenkemper.

Zapora przed wirusami - oczyszczacze powietrza z technologią zimnej plazmy

Niemiecki producent urządzeń medycznych, firma schwa-medico opracowała wysoko wydajny oczyszczacz powietrza AernoviR. Znacząco ogranicza koncentrację wirusów, zarazków, bakterii i alergenów w powietrzu i na powierzchniach. AernoviR, wyrób medyczny klasy I „made in Germany”, działa efektywnie dzięki systemowi wysokiej jakości filtrów i przemyślanemu połączeniu 3 technologii.

Po pierwsze, wysoko wydajny filtr HEPA usuwa z powietrza ciała stałe, drobne cząstki, tłuszcze smary i dym tytoniowy. Następnie w polu zimnej plazmy zarazki są niszczone a wirusy dezaktywowane. Na końcu,  wyjaśnia dr Pierenkemper, filtr z węglem aktywnym zatrzymuje nieutlenione cząsteczki i przekształca ozon w tlen.

O schwa-medico
Grupa schwa-medico ma siedzibę w Ehringshausen w Niemczech i zatrudnia około 1300 osób na całym świecie. Firma wyspecjalizowała się w rozwoju i dystrybucji innowacyjnych wyrobów medycznych od 45 lat. Oferta schwa-medico obejmuje również systemy oczyszczania powietrza, które od wielu lat stosuje się w zakładach produkcyjnych i sektorze medycznym. Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 zainspirowało schwa-medico do rozwoju i udoskonalenia przetestowanych technologii. Sprawdziły się już wcześniej w medycynie.

Pełną ankietę w wersji angielskiej można pobrać tutaj.

  • Uwaga: Ankietę internetową z udziałem 2089 osób przeprowadziła pracownia YouGov Deutschland GmbH między 3 i 5 sierpnia 2020 r. Opublikowano ją 9 września 2020. Wyniki zostały zweryfikowane i są reprezentatywne dla pełnoletniej populacji obywateli Niemiec.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Sukces Klubu Fitness

W dzisiejszych czasach, kiedy dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się priorytetem dla wielu osób, kluby fitness rosną jak […]

Trening z hantlami

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z siłownią, czy jesteś bardziej zaawansowaną i obeznaną osobą, hantle są świetnym zestawem, […]

Kluczowe aspekty wyboru dostawcy maszyn i urządzeń fitness dla twojej siłowni

Otwierając klub fitness lub siłownię, wybór odpowiedniego dostawcy maszyn i urządzeń fitness jest kluczowy dla sukcesu przedsięwzięcia i zadowolenia klientów. […]

magnifiercross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram